Programa 2025-2026
Fitxa de l'activitat
Llista d'activitats > Fitxa de l'activitat
Títol:
Temps de canvis
Descripció breu:
L'activitat ofereix una proposta didàctica consistent en un debat lúdic, generat a la classe amb un educador/a tècnic/a especialitzat. A través del diàleg i el joc interactiu, es construirà aprenentatge de valor sobre el fenomen del canvi climàtic i les accions i mesures que podem implementar per pal·liar-lo. El taller finalitza amb un experiment visual senzill en el qual podem demostrar empíricament el fenomen de l'escalfament global.
Lloc o equipament:
Aula i pati del centre educatiu o voltants.
Nivell educatiu:
Educació infantil: No
Educació primària:
Educació secundària:
Cicles formatius: No
Cicle inicial: No
Cicle mitja: Si
Cicle superior: Si
Primer cicle ESO: Si
Segon cicle ESO: Si
Batxillerat: No
Durada:
3 h
Preu/alumne original:
8 €
Preu/alumne amb subvenció aplicada
5.5 €
* La subvenció de la Diputació de Girona a les activitats seleccionades realitzades per escoles o instituts
de les comarques de Girona és de fins al 70 % del preu, un màxim de 2,50 €/alumne per a les activitats de matí,
1,50 €/alumne per a les activitats de tarda i 4 €/alumne per a activitats de dia sencer (matí i tarda).
Objectius:
1. Comprendre que la majoria de gasos que intervenen en l'efecte hivernacle provenen principalment dels processos antropogènics; 2. Reconèixer la importància del paper protector de l'atmosfera per als éssers vius; 3. Reconèixer la importància de la recopilació de dades per a l'estudi posterior; 4. Relacionar l'increment de concentració dels gasos d'efecte hivernacle amb l'augment de la temperatura mitjana de la Terra; 5. Identificar els impactes del canvi climàtic a escala global i local; 6. Reflexionar sobre el nostre paper en la mitigació de l'escalfament global.
Descripció de l'activitat:
La humanitat es troba amb un dels reptes més grans de tota la seva història: el canvi climàtic. L'augment de la temperatura mitjana de la Terra és un fet i es preveu que continuï ascendint en el futur. Les repercussions de l'escalfament global cada vegada són més evidents arreu del planeta, de manera que és de vital importància que els infants creixin amb una consciència i sensibilitat ambiental ben interioritzada. Aquesta activitat consta de dinàmiques per treballar els conceptes necessaris per entendre el canvi climàtic que vivim i les seves conseqüències. El canvi climàtic no s'ha de percebre com un problema llunyà, a llarg termini i que és responsabilitat de gent amb més poder. Cal que l'alumnat entengui que és un problema que ens afecta a tots, que no hi ha uns responsables únics i que les nostres accions i hàbits de consum tenen conseqüències. Tot això ens portarà a reflexionar sobre la relació entre el canvi climàtic i el nostre estil de vida.
Materials utilitzats:
La Sorellona proporciona tot el material necessari per desenvolupar l'activitat. Els tècnics aporten tant el suport audiovisual com el material per al joc i l'experimentació.
Mecanismes d'avaluació:
L'avaluació que es du a terme és qualitativa i fonamentalment formadora: l'alumnat s'autoregula, s'autoavalua i coavalua (dins el grup i amb el grup), amb l'orientació i el reforçament positiu de l'educador/a per construir coneixement. A més, per avaluar bé l'activitat i els educadors, al final, el professorat assistent ha d'omplir un petit qüestionari amb observacions per millorar el taller i sobre aspectes en els quals es pot aprofundir.
Observacions:
Per al suport audiovisual és necessari que l'aula disposi de projector, pantalla, etc.